Vinař roku 2016
Vyhlášení výsledků 23.8.2018


26.11.2009
Nejlepším českým vinařem roku 2009 je Josef Valihrach z rodinného vinařství v Krumvíři

Prestižní titul Vinař roku 2009 získal Josef Valihrach z Krumvíře. Křišťálový pohár pro vítěze od uznávané sklářky Kateřiny Doušové si tak letos převzal zakladatel malé vinařské rodinné firmy, která hospodaří na patnácti hektarech. Na druhém místě se v uznávané vinařské soutěži umístil Petr Bíza z Čejkovic. Třetí místo obsadilo vinařství Richarda Tichého z jihomoravské obce Hrušky.

„O výsledku rozhodla porota složená ze světových degustátorských odborníků, kteří přicestovali do ČR, aby pomohli vybrat nejlepšího českého vinaře,“ řekl Petr Marek, ředitel soutěže Vinař roku. „Mezi nimi kralovala vinařská celebrita nejvyššího formátu, uznávaný Master of Wine, pan John Umberto Salvi. Vedle něj v odborné porotě zasedali další dva špičkoví zahraniční sommeliéři Charles Minoprio a Jonathan Pedley, který je jedním ze zakladatelů britské Vinařské akademie,“ dodal Marek.

Finálové komisi předsedal nejlepší český sommeliér Ivo Dvořák. Na všechna oceněná vína mají vinaři, kteří uspěli, právo umístit zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Do nejužšího finále soutěže se dostalo se svými kolekcemi vín osm vinařství.

„Už jenom umístění mezi těmito osmi v nejužším finále, ve kterém rozhodují světové degustátorské špičky, je pro každého vinaře velké ocenění,“ vysvětlil Petr Marek. Do letošního sedmého ročníku soutěže, která vyvrcholila v rezidenci primátora Hlavního města Prahy na konci srpna, přihlásili čeští vinaři rekordních 521 vín, což je o 240 více než vloni.

Hodnocení vzorků bylo dvoukolové, aby byla zajištěna vyšší objektivita. Téměř stovka odborných degustátorů hodnotila kolekce minimálně pěti druhů vín každého vinařského podniku. Každý přihlášený vinař musel dodat pět druhů vína po šesti lahvích. Vítězná kolekce vín z Krumvíře obsahovala Modrý Portugal a Tramín Červený z roku 2005, Cabernet Franc ročník 2006, Neburské 2007 a loňský Cabernet Sauvignon.

HLAVNÍ PARTNEŘI

VYaMakroHobra ŠkolníkČeský archiv vínKorunníaquatest

ODBORNÍ PARTNEŘI

Vinařská asociaceAsociace sommeliérů

 PARTNEŘI

Český rozhlas RadiožurnálČeský rozhlas RadiožurnálPraha 2Wine DegustationStavitelství ŘehořApetit, logoSommelier Hotel a RestaurantRiedelgepardShirazCodeLOGO_whirpool300x270LOGO_hanys300x270 MZe300x270VINOGRAF_LOGO_II

PODPORUJÍ

Vinařský fond Víno na dotek